În perioada 10 - 12 februarie 2014, a avut loc vizita Viceministrului Justiţiei a Poloniei, dl. Stanislaw Chmielewski, Şeful Departamentului de Executare şi Probaţiune, dl. Miroslaw Przybylski şi Şeful adjunct al Serviciului Penitenciar, dl. Colonel Jacek Kitlinski.
La 11 februarie, reprezentanţii din Polonia s-au întîlnit cu Șeful Oficiului central de probațiune, Vladimir Popa şi Şeful-adjunct al Oficiului central de probaţiune, Sergiu Mărgărint. Întrevederea a avut ca scop examinarea nuanţelor demarării unui acord de colaborare. În acest context, s-au discutat diferite aspecte a justiţiei şi a probaţiunii din ambele ţări şi s-a făcut schimb de bune practici în domeniu. De asemenea, la 11 februarie, a avut loc şedinţa la Ministerul Justiţiei avînd drept scop discutarea procedurii de iniţiere a unui acord de parteneriat între Ministerul Justiţiei al Republicii Moldova şi Ministerul Justiţiei a Poloniei şi o vizită la oficiul de probaţiune Botanica unde reprezentanţii Poloniei au făcut cunoştinţă cu întocmirea referatelor presentenţiale si dosarelor personale.
Ca rezultat al şedinţei, urmează a fi întreprinse alte măsuri pentru a iniţia demararea acordului de colaborare.
